Header Ads


Düz Dünya Gerçeği eser miktarda uyanmış, sorgulayabilen, cesur ve özgür beyinler içindir. Bu sarsıcı gerçeği herkes gibi önce reddedip alay edeceksiniz. Olur da tüm yargıları bir kenara bırakıp sabırla ve sakince incelerseniz doğuştan kazanılmış bu zeki programlamayı kırabilir ve gerçekleri içeri alabilirsiniz.
Üzerindeki en güçlü programlamayı kırmaya cesaretin var mı? Yok mu?

Zurnanın Son Deliği - Kara Delik

Nisan 2019'da duymuşsunuzdur hepiniz Kilimin dünyada ilk defa Zurnanın Son Deliğini zuzayda bulduğunu. Medya hep bir ağızdan bu olağanüstü olayı duyurdu. Kilim açısından inanılmaz bir başarıydı. Şu resme bakın; kilimsel olarak ne kadar büyük bir başarı. 
Bende kendi kendime acaba Zurnanın Son Deliğini resmedebilir miyim diye düşündüm geçen gün. Pencereden güneye doğru baktım. Kameramı zumladım, odak noktasını ayarladım, birde ne göreyim Kilim adamlarının gördüğü aynı resim. Kameramın ayarlarıyla oynadım, tüh meğerse mahalleden geçen düğün alayının zurnacısıymış gördüğüm. Benim için bir hayal kırıklığı ama Kilim dünyası için büyük bir başarı. Öyle bir başarı ki gazetenin haberine göre Kilim dünyası tarihi bu buluştan önce ve sonra diye ikiye ayrılacak. Öyle ki artık yeni yıl 10 Nisan’da başlayacak. 10 Nisan 2019’dan önceki tarihler ZSDÖ (Zurnanın Son Deliğinden Önce) kısaltması kullanılarak yazılacak ve sonraki tarihler ZSDS (Zurnanın Son Deliğinden Sonra) kısaltması kullanılarak yazılacak. Gelecek yıl 10 Nisan’da tarih 1 Ocak 1 ZSDS olarak yazılacak.


Elbette hepimizin bildiği gibi Zurnanın Son Deliğinin fotoğrafını çekmek imkansızdır. Zastranomi isimli dergideki makalenin başlığında ‘Teleskoplar bir araya gelip dünyada ilk defa Zurnanın Son Deliğinin Resmini çıkaracak’ yazarken hemen yanındaki linkte ‘Teleskoplar bir araya gelip dünyada ilk defa Zurnanın Son Deliğinin Resmini çıkardı’ yazıyordu hem de makalenin ilk paragrafında Zurnanın Son Deliğinin fotoğrafını çekemezsiniz yazıyordu. Hah, kafanız karıştı belki ama sorun değil. Elbette, olmayan bir şeyin fotoğrafı çekilebilir mi hiç? Hakikatende Kilim dünyasının önemli bir kilim adamı bir konferansta şunu söylüyordu; Zurnanın Son Deliğinin kara bir delik olduğunu düşünüyoruz. Kara olduğu için doğal olarak görmemiz imkansız. Adındanda belli değilmi kara. Delikler genelde kara olur, o nedenle kara birşeyin fotoğrafını çekemeyiz’ Elbette!!! Doğru ya, ne kadar mantıklı! Nasılda düşünemedik. Hay Allah ne kadar aptalız. Bu kilim adamlarıda olmasa ne kadar cahil kalacaktık. Ama hiç sorun değil. Kilim adamları onada bir çözüm bulmuşlar; fotoğrafını çekemiyorsak resmini yaparız. Değil mi ya! Zaten hepimiz Zurnanın Son deliğinin ne olduğunu biliyoruz. Kara bir delik. Şimdi bu fikir aklımızda canlandı zaten. Zurnanın Son Deliğide doğal olarak kara olmak zorunda. Evet bu bir teori, ama kilim adamları yıllarca uğraşıp bunun eşitliğini bulmuşlar. Matematikteki Kara Delik Eşitliği deniyor buna. Bu eşitliğe göre kara delikler matematiksel olarak mevcutlar. Nasılki bir anne 9 ayda bir bebek yapıyorsa, 9 annenin bir bebeği bir ayda yapabilmesi kadar gerçek bir eşitlik. Neden olmasın? Eğer matematik olarak mümkünse o halde gerçekte de mümkündür demektir. Varlığı matematiksel olarak kanıtlandığına göre geriye resminin yapılması kalıyor. Özellikle teleskopların bunu çıkaracağı da söylendiğine göre, sorun yok demektir. Her ne kadar bazı kilim adamları Kilim Kurgunun sadece kurgu haline geldiği uyarısında bulunsada onların bu endişesini anlamak mümkün değil. Kurgulayan kim Allah aşkına! Kuru iftira. 

Teleskopların Zurnanın Son Deliğindeki kara deliği ortaya çıkarması için birden fazla teleskopun aynı anda çalışması gerekiyordu. Ayrıca yüzlerce Kilim adamı ortak şekilde çalışmalıydı. Evet, bir takım zorluklar vardı elbette. Onlardan daha önce bahsetmedik. Bu Zurnanın Son Deliği 520.000.000.000.000.000.000.000 km uzaklıktaydı. Kilim için hiç sorun değil. Ne kadar uzakta olursa olsun o delik resimlenmeliydi. Ama bu kadar kilim adamı bu kadar teleskop çalışacak onlara iyi para vermemiz gerekir ki bu zorlu işi başarsınlar. O halde vergilerimizden 600.000.000.000 dolarcık bu işe ayırsak herhalde dünyanın sonu gelmez. Afrikadaki açlarmı? Boşverin şimdi onları kilimden daha mı önemli? Bir kara delik için ne açlar feda edilmezki!


Belki bazılarınız diyecekki ‘Bana ne Zurnanın son deliğindeki kara delikten’ Olurmu kardeşim? Bu kadar kilim düşmanlığı niyeki? Eğer kara deliğin resmini yapmamızın önemini kavramamışsanız bence hiç kilim milim demeyin. Çünkü kilim demek kara bir delik demek. İçerisine milyarlarca dolar düşen bir delik. 40 akıllının çıkaramayacağı türden. Öyle bir delikki önüne gelen bütün paraları vakumlayıp çekiyor. Şimdiye kadar vakumladığı paraların hesabını bile tutamadık. Tahminen kara deliğin uzaklığı kadar dolar düşmüştür bu deliğe. Ve birgün dünyayıda yutacağı söyleniyormuş bu delik. Ne zaman mı? Eh, tahminen 30 katrilyon yıl sonra. İnşallah o gün geldiğinde ‘ben size demedim mi’ diyeceğim. Bak, kilim demişti, hani inanmamıştınız. Bak gördünüzmü haklıymış. Ne? Ne yani 30 katrilyon yıl bekliyemezmisiniz. Çok acelecisiniz. 

Bırak dünyayı yutmasını hiçbir ışık dahi kaçamaz bu kara delikten. Çünkü matematiksel olarak formülümüze göre kaçamaması lazım. Ne yani siz bizim yanlış hesap yaptığımızı mı ima etmeye çalışıyorsunuz? En değerli kilim adamları bizde. Hepsine birer Bentley marka araba aldık mı bak bakalım nasılda rol yapıyorlar, pardon ne rolü kilim yapıyorlar.Hiçbir ışık bile kaçamıyor bu delikten, nasıl göreceğiz o zaman teleskopla? diye sormayın. Kilim dünyasında mantık aranmaz. Siz ne bilirsiniz cahil halk! Biz bu kadar doktora falan yaptık farazi uzay tezleri falan yazdık, matematik formüller uydurduk, siz kimsiniz cahil halk! Teorimize göre çevresi üzerindeki çekim icraatinden, özellikle mikrokuasarlarda ve aktif galaksi çekirdeklerinde kara delik üzerine düşen yakınlardaki maddenin son derece ısınmış olmasından ve güçlü bir şekilde X ışını yaydığı için görebileceğiz. Hımm!

Hem ne demişti Neil Degrasse Tyson amca; eğer astrofizik öğreniyorsanız artık mantık aramayın ve hislerinizi bir kenara bırakın. Öyle ya, o halde ışık bile kaçamayan deliğin nasıl fotoğraflandığını sorgulamayı bırakın artık. Evren 14.500.000.000 yıl yaşında dediysek nasıl bunu uydurduğumuzu, pardon bulduğumuzu da sorgulamayın kardeşim…Fizik sizce varlığı fiziksel olarak ispatlanabilen şeylerden bahsediyor olmalı değilmiydi? Teoriler, varsayımlar, zanlar fizik mi? Değil ama astrofizik öğreniyorsanız mantık aramayın demiştik ya. Kurcalamayın kardeşim.

Neymiş bu Zurnanın son deliğindeki kara delik? Tarifini yapalım isterseniz; Kara delik “çekimsel tekillik” denilen bir noktaya konsantre olmuş bir kütleye sahiptir. Bu kütle "kara deliğin olay ufku" denilen ve söz konusu tekilliği merkez alan bir küreyi oluşturur. Bu küre, kara deliğin zuzayda kapladığı yer olarak da düşünülebilir. 

Resimini yaptığımız Zurnanın Son deliğindeki Kara deliğin kütlesi Güneş'in kütlesinin 6.500.000.000 katına eşit, ve çapı da Güneşin çapının 26.600 katıdır.

Yani; Güneş’in kütlesi 1.989.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kg olduğuna göre Zurnanın son deliğindeki kara deliğin kütlesi 12.928.500.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kg dır. Güneşin çapı 1.391.000 km çapında olduğuna göre Zurnanın son deliğindeki kara deliğin çapı 37.014.912.000 km dir. Şimdi gene mantık falan deyip nasıl oluyorda Güneşin 26.600 katındaki yere Güneşin 6.500.000.000 büyüklüğündeki madde sığıyor demeyin. Mantık aramayın dedik ya kardeşim. Biraz bastırırsak sığar. Neden olmasın? Biz bastırdık sığdı. İnanmıyormusun? Bunu evde de deniyebilirsiniz. Küçük çapta bir kara delik bulun ve içine doldurun ne doldurabiliyorsanız. Göreceksiniz kendisinden 244.360 kere fazla maddenin sığdığını. Sığmadımı? Ya siz hastrofizikçi değilsinizde ondandır. Elalem sığdırıyor, siz niye beceremediniz? 

Olmazsa spagetti yapıp sığdırmaya çalışırsınız. Gülmeyin Allahaşkına, Hastrofizikte Spagetti etkisini hiç duymadınız mı yoksa? Şaka yapıyorum zannediyorsunuz ama ciddiyim. İşte burda linki, bilmiyorsanız buradan okuyun;
Spagetti olmazsa erişte pilavı olarakta deneyebilirsiniz.Hepsi şakaydı. Zurnanın son deliğindeki kara delik falan yok. Sadece hastrofizik okudum ve ben uydurdum. Kilim kurgu yapayım dedim kendi kendime. Ama eminim hayal dünyasında yaşayanlar medyanın hep bir ağızdan ilan ettiği mantıksız ve hiçbir delili olmayan kara delik hikayesine inanmıştır. Neden olmasın? Mantığını bir kere kapıda bıraktınmı, ve delil aramadığın müddetçe her şeye inanırsın. 

Uzay ve zaman eğilir bükülür dedi Hanştayn, inandılar… Uzayda delik var deyince neden inanmasınlar? Uzayın eğilip büküldüğüne inanan uzayda delik olduğunada inanır. 


2 yorum:

  1. "İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır..." sözün üzün arkasında dalga geçerek mi duracaksınız ?

    YanıtlaSil
  2. Modern bilimin yaptığı şey tam olarak şu; inanmıyorsan ölç!

    YanıtlaSil