Header Ads


Düz Dünya Gerçeği eser miktarda uyanmış, sorgulayabilen, cesur ve özgür beyinler içindir. Bu sarsıcı gerçeği herkes gibi önce reddedip alay edeceksiniz. Olur da tüm yargıları bir kenara bırakıp sabırla ve sakince incelerseniz doğuştan kazanılmış bu zeki programlamayı kırabilir ve gerçekleri içeri alabilirsiniz.
Üzerindeki en güçlü programlamayı kırmaya cesaretin var mı? Yok mu?

Levitasyon (Yükselinim)


Levitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Levitasyon ya da yükselinim, insan ya da hayvan vücudunun veya özgül ağırlık olarak havadan daha ağır nesnelerin görünür herhangi bir fiziksel etkenin yardımı olmadan havaya kaldırılması, havada asılı kalması veya havada gezinmesidir.


Havada asılı bir şey gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Muhtemelen “Kesin ip vardır” ya da “Photoshop'la yapılmış.” dersiniz. Peki, size bunların photoshop, büyü vesaire olmadığını söylersek? İşte tüm bunların cevabı olan levitasyonu gelin daha yakından inceleyelim.


Levitasyon Nedir?

Ağırlığı olan bir nesnenin mekanik bir destek almadan havada asılı kalması veya belirli bir alanda hareket etmesi olayına levitasyon denir.Levitasyon Nasıl Yapılır?

Ağırlığı olan herhangi bir nesne havada bırakıldığında, yüksekliğe ve yoğunluk ve manyetik kuvvetlerin çekimi ( bunları yerçekimi olarak biliyorduk ) bağlı olarak ivmelenerek yere düşer. Bir nesnenin mekanik bir destek olmadan havada kalmasını sağlamak için o nesneye yerçekimine zıt yönde bir kuvvet uygulanması gerekir. Ayrıca nesnenin sabit olarak kalması için de bir kuvvet daha uygulanması gerekir. Bu kuvvetler manyetik, elektrostatik, hidrodinamik, aerodinamik ya da akustik olabilir.

Manyetik Levitasyon

Levitasyon çeşitlerinde en yaygını manyetik levitasyondur. Manyetik levitasyon, bir iletken cismin manyetik alanda etkileşime girmesi sonucu çeşitli kuvvetler ile havada asılı kalmasıdır. Kısaca manyetik alan ile yer çekimine karşı koyma işlemi diyebiliriz. Bu arada yer çekimi olarak bildiğimiz kuvvetlerin aslında maddenin yoğunluğu , ortamın ısısına göre değişkenlik gösteren maddenin haline ve elektromanyetik kuvvetlerden etkilenerek molekürler düzeydeki değişimlerine bakarsak : zemin baz alınırsa aşağı doğru indiği ( ivmelendiği ) veya yukarı doğru çıktığı ( ivmelendiği ) görülmektedir ( örnek buz-su-su buharı nın hareketleri )

Bununla ilgili günümüzde görülen en yaygın uygulama maglev trenleridir. Peki ne gibi avantajları vardır bu trenlerin?

Yerde hareket eden araçlara ters yönde yerin sürtünme kuvveti etki eder. Bu da aracın yavaşlamasına neden olur. Eğer bu yerdeki sürtünme iptal edilirse çok daha hızlı giden araçlar görebiliriz.


Bir diğer avantajı ise motora sahip olmamalarıdır. Arabalardaki, uçaklardaki veya normal trenlerdeki gibi çok güçlü motorlara ihtiyaç duyulmaz.

En önemli avantajı ise fosil yakıt kullanmamalarıdır. Bunun yerine manyetik alandan gelen kuvveti kullanarak hareket ederler.

Bütün bu özellikleri taşıyan Maglev Trenleri çalışmalarına yürütülüyor. İsmini “Magnetic Levitation” kelimelerinin baş harflerinden alan bu trenin ilk örneği Çin’de kullanılmaya başlandı. Şu an birçok ülke maglev teknolojili üzerinde çalışmalar yapıyor.


Elektrostatik Levitasyon


Elektrostatik levitasyonda ise nesne elektrik alanını kullanarak yer çekime karşı koyar ve havada asılı kalır. Manyetik levitasyon kadar güçlü olmayan bu levitasyon çeşidinde de aynı avantajlar vardır. Fakat bir aracı hareket ettirmek için gerekli kuvvet burada çok daha fazladır. O yüzden çok fazla uygulaması bulunmamaktadır.

Aerodinamik Levitasyon

Aerodinamik levitasyonda ise katılar ve sıvılar dikey bir gaz akımının içinde süzülürler. Helikopterleri ve airhockey oyununu bu levitasyon çeşidine örnek olarak verebiliriz.


Akustik Levitasyon

Akustik levitasyon, sesin özelliklerini kullanarak nesnelerin havada asılı kalmasını sağlar. Yerçekiminin yüksek olduğu yerlerde bu levitasyon kullanılmasa da normal ve az yerçekimli ortamda kullanılabilir. Temel mantığı ise ses dalgalarının hareketiyle hareketli moleküllerin birbirini itmesi ve çekmesidir.

Tekrar hatırtlatmak isterim , Newton’un bulduğunu idda ettiği ‘Yer çekimi’ olarak bildiğimiz kuvvetlerin aslında maddenin yoğunluğu , ortamın ısısına göre değişkenlik gösteren maddenin haline ve elektromanyetik kuvvetlerden etkilenerek moleküler düzeydeki değişimlerine göre aşağı doğru indiği ( ivmelendiği ) veya yukarı doğru çıktığı ( ivmelendiği ) görülmektedir ( örnek buz-su-su buharı nın hareketleri ) . Günümüzde Newton yasaları sorgulanmakta , o dönem için belki kabul edilebilir olsa da günümüzde moleküler ve atom altı parçacıklarda zaten bambaşka yasaların oluştuğu deneyler ile gözlemlenmektedir.
Kaynak: www.elektrikport.com adresindeki makalelerden faydalanılmıştır.