Header Ads


Düz Dünya Gerçeği eser miktarda uyanmış, sorgulayabilen, cesur ve özgür beyinler içindir. Bu sarsıcı gerçeği herkes gibi önce reddedip alay edeceksiniz. Olur da tüm yargıları bir kenara bırakıp sabırla ve sakince incelerseniz doğuştan kazanılmış bu zeki programlamayı kırabilir ve gerçekleri içeri alabilirsiniz.
Üzerindeki en güçlü programlamayı kırmaya cesaretin var mı? Yok mu?

Yerçekimi bir hayal ürünü ise

YERÇEKİ-Mİ ?

Yerçekimi ve diğerleri , ya hepsi bir yanılsamaysa, bir çeşit kozmik fırfırdan mı yoksa daha derin gerçeklik seviyelerinde devam eden başka şeylerin bir yan etkisi mi?

Öyleyse, Amsterdam'da saygın bir sicim teorisyeni ve üniversitede fizik profesörü olan Erik Verlinde diyor , çekim gücü aslında bir 'yanılsama' denerek bu fikir  fizikçiler arasında, ya da en azından bunu anlayanların arasında sürekli bir sıkıntıya neden oldu. 300 yıllık  bilim mantığının tam tersine dönerek, "Yerçekiminin Kökeni ve Newton Yasaları Üzerine " başlıklı yakın tarihli bir gazetede yer çekimi , termodinamiğin, ısı ve gazların davranışını tanımlayan saygıdeğer yasalarından kaynaklandığını savundu .

"Benim için yer çekimi yok," diyor Dr. Verlinde, yakın tarihte Amerika Birleşik Devletleri'ne kendi fikirlerini açıklamak için giderek bir konferans verecek. Dr. Verlinde, bilimin yerçekimini yanlış yönde incelediğini ve yerçekiminin "ortaya çıktığı" daha basit bir şey olduğunu söyleyen bir dizi fizikçi arasındadır:
 Borsa yolları bireysel yatırımcıların ortak davranışlarından ortaya çıkıyor ya da esneklik atomların mekaniğinden ortaya çıkıyor.
Yerçekimine bu açıdan baktığımızda, diyorlar ki, günün can sıkıcı kozmik sorunlarından bazılarına ışık tutabilirler. 
Karanlık enerji, evrenin genişlemesini hızlandıran bir tür anti-yerçekimi veya karanlık madde Bu galaksileri bir araya toplamak için gereklidir veya yukarda her ne varsa onları birlikte tutuyrdur.


ZERO GRAVITY Dr. Erik Verlinde, "Benim için yerçekimi yok" diyor. Yakın tarihli bir makalesinde teorisini açıkladı.

New York Times -Kirsten Luce 

Bir dize teorisyeninin neden Newton denklemleri ile ilgilendiğini merak edebilirsiniz. Nihayet Newton, bir yüzyıl önce, yerçekimini uzay-zaman geometrisinde çözgü olarak açıklayan Einstein tarafından devirildi ve bazı teorisyenler büküm teorisyenleri tarafından tersine çevrilebileceğini düşündüler.

Verlinde'nin sözleriyle, son 30 yıla baktığımızda yerçekimi temel bir güç olarak çıplak kalıyor.

Bu çıplaklık , 1970'lerde Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Jacob Bekenstein'ın keşfi ile başladı ve Stephen Hawking arasında Cambridge Üniversitesi, diğerlerinin yanı sıra, kara delikler ile termodinamik arasındaki gizemli bir bağlantının keşfedilmesi, Dr. Hawking'in 1974'deki keşfi sonucunda, kuantum etkileri dikkate alındığında kara deliklerin parıldayacağı ve sonunda patlayabileceği keşfedildi.

1995'te provokatif bir hesaplamada,   Maryland Üniversitesinden bir teorisyen olan Ted Jacobson , bu holografik fikirlerin birçoğu göz önüne alındığında, Einstein'ın genel görelilik denklemleri termodinamiğin yasalarını belirlemenin başka bir yoludur.

Patlayan bu kara delikler (en azından teorik olarak - hiç gözlemlenmemiş) yeni bir doğa tezahürü olarak düşünüldü. Gerçekte, kara delikler hologramlardır - banka kartlarında gördüğünüz 3 boyutlu görüntüler gibi. İçlerinde kaybolan şeyle ilgili tüm bilgiler yüzeylerinde kodlanır. Fizikçiler, bu "holografik ilkenin" - ki hepimiz uzak bir duvarda gölgeler olduğumuz - evren ve nereden geldiğini merak ediyoruz.

Holografik evrenin çarpıcı bir örneğinde, İleri Araştırmalar Enstitüsü'nden Juan Maldacena, yerçekimi de dahil olmak üzere kutunun içinde olanları kutunun dışındaki etikette kodlanan "çorba kutusu" evreninin matematiksel bir modeli oluşturdu. Burada yerçekimi yoktu, ayrıca daha az mekansal boyut vardı. Boyutlar önemli değilse ve yerçekimi önemli değilse, bunlar ne kadar gerçek olabilir?

Teorik Fizik Çevre Enstitüsünde bir kuantum ağırlık teorisyeni olan Lee Smolin ,  Dr. Jacobson'un olan makalesini ele aldı ki "son 20 yıllık en önemli yazılarından biri" denmektedir.

Ancak, Pune'daki Astronomi ve Astrofizik için Üniversitelerarası Merkezi'nden Thanu Padmanabhan, ilk bakışta çok az ilgi gördüğünü söyledi. Hindistan, son yıllarda birçok gazetede "acil yerçekimi" konusunu ele almıştır. Padmanabhan, termodinamiğe olan bağın sadece Einstein'ın yerçekimi teorilerine denk gelen derine indiğini söyledi."Yerçekimi,"Yakınlarda Enstitü'de ​​yapılan bir konuşmada "uzay-zaman atomlarının" istatistiksel mekanizmasının termodinamik limiti olduğunu söyledi.

Dr. Verlinde, Dr. Jacobson'un yazısının yıllarca defalarca okuduğunu ancak kimsenin mesajı almadığını söyledi. İnsanlar hala yerçekimi hakkında temel bir güç olarak konuşuyordu. "Açıkçası, bu analojileri ciddiye almalıyız, ancak bir şekilde kimse yok" diye şikayet etti.

Ocak ayında fizik arşivine gönderilen yazısı, birçok açıdan Dr Jacobson'u andırıyor ancak Dr Verlinde, Dr. Jacobson'un analizine yeni bir şey eklemediğini söylediklerinde ıslakyor. Yeni, dedi, entropi farklılıklarının yer çekiminin arkasındaki itici mekanizma olabileceği, yer çekiminin "entropik bir güç" olarak koyduğu fikri.


Hiç yorum yok