Header Ads


Düz Dünya Gerçeği eser miktarda uyanmış, sorgulayabilen, cesur ve özgür beyinler içindir. Bu sarsıcı gerçeği herkes gibi önce reddedip alay edeceksiniz. Olur da tüm yargıları bir kenara bırakıp sabırla ve sakince incelerseniz doğuştan kazanılmış bu zeki programlamayı kırabilir ve gerçekleri içeri alabilirsiniz.
Üzerindeki en güçlü programlamayı kırmaya cesaretin var mı? Yok mu?

Balık Gözü Lens nedir ve nerede kullanılır ?


BALIK GÖZÜ LENS SAHTEKARLIĞI

Balıkgözü lens ya da geniş açı lenslerin bir türlü anlamayan insanlara, bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Konuyla ilgili araştırmalar yapan bir insan olarak, bana insanlar düzenli olarak dünyanın eğimini gördüklerine inandıkları videoların ve görsellerin linklerini gönderiyorlar. Ancak aslında gördükleri şey, kameranın lenslerinden kaynaklanan, zorlama bir eğimdir. Bu lenslere, balıkgözü ya da geniş açık lens deniliyor. Go Pro ve Tomtom kameralarda standart olarak geliyor. Aslında bütün action kameralarda bu lens standardı var.


Balık gözü lensler ilk olarak dar alanlara  daha çok görüntü sığdırabilmek adına kullanıldı.

Balık gözü lensin tanımı şöyle : “Geniş panoramik yada yarım küre görüntüsü oluşturmak için güçlü bir görsel bozunum oluşturan ultra geniş açılı lens.” Bu lensler ufuk hizasında düz bir şekilde ayarlandığında, tuhaf bir eğim ya da bozunum yaratmıyorlar. Sadece sağa ve sola ultra geniş görüntü veriyorlar. Kenarlardan biraz bozunum oluyor, ancak süper geniş açılı bir görüntü veriyorlar. Kameranın bakış açısını aşağı doğru eğdiğinizde, görüntü yukarı doğru bir tümsek olacakmış gibi ya da bir eğim varmış gibi görüntü veriyor. Bunun tam tersinde ise, yani bakış açısını yukarı çevirdiğinizde ize görüntü çukurlaşıyor. Yani kısacası kameranın yukarı eğiminde görüntü bir kâseyi, aşağı eğiminde ise bir küreyi andıran görüntü oluşuyor.

Bu eğimi insanların görmesi ve tanıklık edip inanmalarının tek nedeni, Hollywood filmlerinde ve televizyon programlarında ve NASA, ESA gibi uzay araştırmaları yaptığını söyleyen kurumların görsellerinde kullandıkları geniş açı lenslerdir. Birçok insanın dünyanın eğimini gördüklerine inanmalarının nedeni budur. Geniş açı lenslerle çekilmiş Yotube ve benzeri video portallarında binlerce video bulabilirsiniz. Skydiving videolarında , balon uçuş testlerinde ve 2012 yılında Redbull atlayışı yapan Felix Baumgartner’in videosunda. Bu sayede insanlar gerçek bir eğim gördüklerine inandılar. Felix’in 128 bin feet yükseklikten bu atlayışı, geniş açı balıkgözü lenslerle çekilmiş görüntülerdi. Ancak 120-130 bin feet yüksekliklerde, bozunum olmayan normal lenslerle yapılan yüzlerce çekimde, eğim görmeniz mümkün değildir. Birçok video portalında bunları bulmanız mümkündür. Ayrıca yüksek irtifada uçan uçaklarla yolculuk yaparken mutlaka pencereden dışarı bakmayı unutmayın. Göreceğiniz görüntü hiç eğimi olmayan düz bir hat olacaktır.


Size inanmanızı istedikleri şeylere inanarak , yalnızca kendinizi kandırırsınız. Uyanın. Gerçekleri araştırın. Dünyanın bir eğimi olmadığı gerçeğinin farkına varın.


Bir balıkgözü lens ile Dünya'yı yuvarlak göstermek için çok yükseğe çıkmanıza gerek yok.


Bakışınızı ufuk çizgisinin altına kaydırırsanız bu defa içbükey bir dünya elde edersiniz.


1 yorum: